Nabízené materiály a komponenty

+420 246 052 820 (PO-PÁ 9-17) info@sperkymoda.cz

Materiály a komponenty

V této sekci naleznete informace o materiálech a komponentech nabízených šperků a bižuterie.

Materiály


Bižuterní kov (obecný kov)

Kovové komponenty i celé šperky a bižuterie jsou často vyrobeny z tzv. bižuterního kovu, kterému se také říká „obecný kov“. Jedná se o slitinu mědi a zinku, případně dalších kovů. Bižuterní kov potěší svou příznivou cenou, takže tyto šperky si může dovolit opravdu každý. Šperky z bižuterního kovu mohou být též postříbřené, pozlacené, případně s povrchovou úpravou rhodium.

Pokud je vaše pokožka na bižuterní kov citlivá a objevuje se u vás alergická reakce, doporučujeme vám šperk s povrchovou úpravou či šperk z jiného materiálu, například z chirurgické oceli.

Šperky z bižuterního kovu naleznete zde


Chirurgická ocel

Velká část nabízených šperků je vyrobena z velmi kvalitních materiálů, jako je chirurgická ocel. Chirurgická ocel je slitina obsahující minimálně 10,5 % chromu. Existuje mnoho druhů chirurgické oceli s různou povrchovou úpravou: lesk, mat, hedvábně matná (taktéž satin mat), kartáčovaný povrch a další. Chirurgická ocel v sobě zahrnuje všechny pozitivní vlastnosti, jaké jen materiál na výrobu šperků může mít: je pevná, tvrdá, stálobarevná a odolná vůči oxidaci, tudíž nekoroduje.

Chirurgická ocel je hypoalergenní, tedy nezpůsobuje žádné alergické reakce a vyhovuje i lidem, kteří nemohou nosit ani stříbrné šperky.

Šperky z chirurgické oceli naleznete zde


Patinový povrch

Patina je jemnou vrstvou na povrchu kovu, která vzniká oxidací na vzduchu. Patina může dále také vznikat na dřevěných materiálech používáním a sušením. Hlavní výhoda patiny spočívá v tom, že na zoxidovaných částí potažených patinou již nemůže dojít k další oxidaci. Věci s takto přírodně vytvořeným povrchem jsou i více odolné proti mechanickému namáhání a jejich povrch neopadává.

Povrchy zmíněných materiálů je možné opatřit patinou i chemickým procesem. V takovém případě tento proces nazýváme patinování. Tento proces se často využívá při výrobě šperků a bižuterie, nábytku a různých uměleckých předmětů. Předměty s takto opatřeným povrchem mají navodit dojem staroby na nových předmětech, přidat na designu a zajímavému zbarvení daného předmětu.


Rhodiovaný povrch

Některé naše šperky a bižuterie mají navíc galvanickou povrchovou úpravu z rhodia, krátce jen „rhodium“. Rhodium je kov patřící do stejné skupiny jako platina, v chemickém názvosloví má značku Rh. Je to jeden z nejvzácnějších a nejcennějších drahých kovů. Vyznačuje se jasnou, stříbřitě bílou barvou a vysokým leskem. Používá se dokonce i na bílé zlato a platinu, aby jim dodal zvýšený lesk.

Šperky s povrchovou úpravou rhodium jsou také hypoalergenní a vyhovují například i lidem, kteří nemohou nosit ani stříbrné šperky. V naší nabídce naleznete i šperky z chirurgické oceli s povrchovou úpravou rhodium.

Šperky z rhodiovaným povrchem naleznete zde

Komponenty


Krystaly Swarovski elements

Krystaly Swarovski elements jsou vyráběny špičkovou technologií, která zajišťuje dokonalý diamantový brus. Krystaly jsou opracovány do nejjemnějších detailů a následně leštěny. Díky tomu dochází ke stejnému odrazu světla jako u diamantů a krystaly se krásně lesknou a třpytí. Komponenty Swarovski elements zahrnují krystaly mnoha různých tvarů i barev a krystalové přívěsky, korálky, knoflíky, nášivky, „flitry“ a dále například krystaly, které jsou na rubové straně potaženy vrstvičkou platiny dodávající maximální třpyt a mnohé další.

Náš internetový obchod nabízí široký výběr šperků a bižuterie s krystaly Swarovski elements, šperky pro každodenní nošení i různé slavnostní příležitosti. Chystáte se na rande, párty, firemní akci, ples, do tanečních, do divadla či opery? Se šperkem s krystaly Swarovski elements budete hvězdou večera!

Šperky Swarovski elements  naleznete zde


Paua perleť

Paua je druhem mořského měkkýše (latinsky Haliotis Iris), která se vyskytuje v mořích u Nového Zélandu a má specifickou kresbu. Mušle Paua žije na skalnatém pobřeží v hloubce od 1 do 10 metrů a může dorůst až 18 cm. Její barevné odstíny přecházejí od zelenorůžové, přes fialovou až po zlatavou.

Paua byla po staletí užívána Maory, původními obyvateli Nového Zélandu, při tvorbě jejich soch, kdy sloužila jako oči. Je známa též stará maorská legenda pojednávající o tomto mořském plži, „Te Koha a Tangaroa“ , což v překladu znamená „Dar Tangaroa“, mořského boha. Paua má dodnes velký význam v maorských tradicích, kdy je užívána při různých oslavách. Ve světě se běžně používá Paua pro výrobu šperků a bižuterie.

Paua perleť symbolizuje ženskost a mírnost. Rozvíjí smysl pro krásu, dokonalost, lásku a harmonii. Svého nositele ochraňuje před nehodami a neštěstím, ovlivňuje zejména stavbu kostí a zubů, podporuje nervový systém, pomáhá jako prevence proti zánětům ústní dutiny nebo svalovým křečím. Ovlivňuje snižování horečky, upravuje zažívací obtíže a pomáhá při alergiích.

Šperky z Paua perleťe naleznete zde


Zirkon

Zirkon je nejstarší minerál na Zemi. Zirkon je silikát zirkonia, obvykle obsahuje i příměs uranu, thoria, hafnia a vzácných zemin. Zirkon může mít barvu například žlutou, růžovou, zelenou, modrou, červenou, ale může být také i bezbarvý, tzv. „bílý“. Zirkony se nejčastěji používají při výrobě šperků. Zirkony se nejčastěji brousí do kulatých briliantových brus či oválných tvarů. Díky těmto brusům je dosažen ideální lom světla a zirkony s tímto brusem mají vysoký lesk. Zirkonová naleziště nejčastěji nalezneme na Srí Lance, v Thajsku a v Barmě.

Šperky se zirkony naleznete zde